Paweł Soszyński - Osoby
Powieść współczesna.

Narrator opiekuje się pogrążoną w śpiączce matką. Pewnego dnia dowiaduje się o oddanym do adopcji starszym bracie. Chcąc go odszukać, wyjeżdża do Berlina. Osoby i miejsca przenikają się, tworząc literacką grę prowadzoną na marginesie nigdy nie wydanej powieści matki narratora. Osoby to opowieść o poszukiwaniu niemożliwej bliskości, na drodze do której rozdzielność płci i seksualności, a także granica dzieląca rzeczywistość i złudzenia, zostają zawieszone.

Paweł Soszyński (ur. 1979) - autor książek Tajemnice Szumina (2002) i Nieżywi i leworęczni (2004)NOWOŚĆ W LISTOPADZIE data wydania: 6 XI 2009
Kup teraz w naszej e-księgarni!

Toksymia - debiutancka ksiażka Małgorzaty Rejmer. Tragiczne wydarzenie splata historie kilkorga bohaterów, z których każdy uwikłany jest w trujące relacje. Rzecz dzieje się w Warszawie - raczej na Pradze Południe. Córka truje ojca, Sąsiadka zatruwa życie sąsiadowi, a powstaniec warszawski - młodej dziennikarce. A wszystko z miłości - w przekonaniu trucicieli oczywiście. Osobnym bohaterem "Toksymii" jest język. Zderzając przemoc i biedę warszawskiej Pragi ze światem snu, posłużyła się estetyką onirycznego studium obcości. Sparodiowała przy tym medialny obraz wykluczenia. Przybliżając go w soczewce, osiągnęła efekt groteski, której siła już dawno nie była słyszana w polskiej prozie.

Małgorzata Rejmer, rocznik 1985, urodzona w Warszawie na Powiślu, mieszka na Grochowie. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, studiuje także psychologię i amerykanistykę. Pracowała jako: opiekunka do dzieci, kelnerka, korepetytorka, ogrodniczka, copywriterka, dziennikarka telewizyjna. Jako trzynastolatka debiutowała poetycko w "Okolicy Poetów", a kilka lat później - prozatorsko w "Lampie". Laureatka głównej nagrody w konkursie Planete Doc Review na reportaż (2008) oraz I miejsca w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego na prozę (2009).

Małgorzata Rejmer przybliża świat, jaki wolałoby się omijać z daleka. Żeby się nim nie ubrudzić. Żeby się nie zarazić szaleństwem i rozpaczą. No chyba że ktoś lubi nurzać się w bagnie. Dzięki tej niegrzecznej pisarce, młodszej siostrze Witolda Wojtkiewicza i Irvine Welsha - ja już lubię. Siedzę w tej pięknej ohydzie po uszy i nie mam ochoty z niej wyłazić. Marta Mizuro

"Toksymia" to horror społeczny. Czuła karykatura. Koszmar w estetyce surrealizmu. Małgorzatę Rejmer i Macieja Sieńczyka łączy mroczne poczucie humoru, ironia, nawet cynizm - pozorny. Wewnątrz wierci się strach, ból, wrażliwość społeczna. Rejmer ma nerwy na skórze. Jej bohaterowie to postacie znikome, znikające. Wszyscy są tu jakoś zranieni i uprawiają swoje małe nerwice na marginesach rzeczywistości. Więcej pomysłów mają na śmierć niż na życie. Dotkliwy, czasem autoerotyczny (skupiony na sobie) język tej prozy pogłębia portrety naiwniaków, okrutników i nieudaczników wszelkiej maści, którzy chcieliby być po ludzku szczęśliwi. Szorstkie, przenikliwe obserwacje kontruje lekkość i humor, w który uzbraja się Rejmer zanurzając się w blokowiska, sklepiki, tramwaje ponurej Warszawy. Agnieszka Wolny-Hamkało

Książka ukazuje się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Literatura i Czytelnictwo"


kup w naszej e-księgarni!

Drugi, po pamiętnej "Hydrioli", album komiksowy Macieja Sieńczyka "Wrzątkun" . Zawiera 31 kolorowych fantastycznych opowieści inspirowanych snami, są wśród nich m.in. zagadka włochatych kolosów z wąwozu Batyr-dza, opowieści o mężczyźnie o nogach ze świateł, małpce z Rogalina, katastrofie samolotu "Eugeniusz Romer" oraz o tytułowym Wrzątkunie, chłopcu, który mógł żyć tylko w kombinezonie wypełnionym gotującą się wodą.

Maciej Sieńczyk (ur. 1972) jest autorem ilustracji prasowych drukowanych m.in. w "Wysokich Obcasach", "Newsweeku" i "Przekroju". Zilustrował także trzy książki Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska", "Paw królowej" i "Dwoje biednych Rumunów", a ostatnio również nowe wydanie "Lubiewa" Michała Witkowskiego. W 2005 r. nakładem naszego wydawnictwa ukazał się debiutancki album komiksowy Sieńczyka "Hydriola".